Jak długo rośnie pies – do jakiego wieku rośnie pies?

Kiedy w naszym życiu pojawia się nowy pupil chcemy dowiedzieć się o nim jak najwięcej czytając różne książki, zasięgając porady ekspertów czy szukając informacji w internecie. Jest to piękny czas dla właścicieli, natomiast często zapominają oni o bardzo ważnym aspekcie. Warto wiedzieć jak będzie przebiegał rozwój naszego szczeniaka, dlatego musimy zadać sobie pytanie do jakiego wieku rośnie pies. Etapy wzrostu są często zaskakujące i nie da rady ich precyzyjnie określić. Jak duże będzie zwierzę? Kiedy osiągnie maksymalną wagę? Ile czasu rośnie pies? Postaramy się odpowiedzieć na te nurtujące pytania.

 

Do którego miesiąca rośnie pies?

  • 1-2 tydzień życia psa

Jest to najbardziej newralgiczny czas dla maluchów i ich matki. Suka jest zmęczona po porodzie, jej organizm się regeneruje, więc nie warto nadmiernie jej męczyć. Szczeniaki są w tym czasie całkowicie uzależnione od swojej mamy. Nie widzą, ani nie słyszą, więc jedyne czego potrzebują to bliskości i ciepła matki, sutków z mlekiem i dużo spokoju. Przez pierwsze dwa tygodnie nie warto podnosić szczeniąt. Zostawmy je tylko matce, ponieważ zbyt duże ingerencje w ich byt mogą powodować złość i agresję u suki, ponieważ chce ona bronić swoje dzieci. Rolą opiekuna w tym czasie jest pilnowanie tego, czy podczas snu suczka nie przygniata maluchów oraz czy każdy z nich ma dostęp do pożywienia. Dopiero w drugim tygodniu życia można przez chwilkę głaskać maluchy, natomiast nie może to trwać zbyt długo. Pamiętajmy, że pierwsze tygodnie życia mają skupiać całą naszą uwagę na obserwacji szczeniąt i ocenie ich rozwoju, natomiast z pewnością nie jest to czas na jakiekolwiek ingerencje z naszej strony chyba, że z medycznego punktu widzenia coś się dzieje maluchom.  W tym czasie zastanawiamy się nad tym do ilu miesięcy rosną psy.

  • 3-4 tydzień życia psa

Jest to czas, w którym szczeniaki są bardzo ruchliwe i odkrywają swój potencjał. Maluchy zaczynają już widzieć i słyszeć, rozpoznają swoje rodzeństwo i rozpoczynają z nim zabawę. Na początku jest ona bardzo delikatna np. subtelne podgryzanie. Dzięki temu szczenięta wiedzą na co mogą sobie pozwolić i już ustalają hierarchię w stadzie. Nadal potrzebują one ogromnej bliskości matki, dlatego pozwólmy im na to. Okres ten rządzi się swoimi prawami- pozwólmy maluchom czerpać same przyjemności. Nie wolno ich za nic karać, ponieważ podniesiony ton, zły dotyk odbiją piętno na dorosłym życiu psa. Na tym etapie odsunięcie od matki również stanowi ogromny problem, przez co zwierzęta te w przyszłości mogą stać się agresywne i najprawdopodobniej będą miały problemy z socjalizacją. Do kiedy rośnie pies musi mieć on stały kontakt z człowiekiem przyjaźnie do niego nastawionym, dzięki czemu nie będzie się on bał pieszczot i zabaw w przyszłości.

  • 5-6 tydzień życia psa

Zaczyna się okres, w którym nasz szczeniak zaczyna naprawdę intensywnie rosnąć. Można wręcz powiedzieć, że jednego dnia widzimy 1kg pieska, a drugiego ten sam waży już 2 kg w naszych oczach…wtedy wydaje nam się, że nie da się określić jednoznacznie do kiedy rosną psy, bo uważamy, że nasz pupil rośnie jak a drożdżach. W tym czasie psy są już bardzo ruchliwe, z chęcią poznają ich otoczenie, bawią się ze swoim rodzeństwem i zaczynają załatwiać swoje fizjologiczne potrzebny w miejscach do tego przeznaczonych. Należy pamiętać, że jest to jeszcze stanowczo za wcześnie, aby wychodzić z takim szczeniakiem na dwór. Maluchy nadal potrzebują mleka matki i jej bliskości, ale radzą sobie już same całkiem dobrze. Jest to czas, w którym trzeba pieskowi poświęcać dużo uwagi, bawić się z nim i budować interakcje. Tylko dzięki temu zwierzę w przyszłości nie będzie miało problemu z relacjami z ludźmi.

  • 7-8 tydzień życia

Do którego miesiąca rosną psy? Mamy 7-8 tydzień życia, a pupil ma coraz większy apetyt, a waga z dnia na dzień pokazuje coraz więcej. Wiadomo, że w miocie znajdują się też osobniki słabsze, które mają mniejsze przyrosty wagi i nie są tak ruchliwe.  Mimo wszystko wtedy psy zaczynają się usamodzielniać. 11 tydzień życia to najlepszy moment, aby szczeniak znalazł się u nowego właściciela. Jest to też czas, w którym musimy przestawić malucha z jedzenia mleka matki na jedzenie stałego pokarmu. Warto wynosić go na chwile z domu/ mieszkania, ale tylko pod warunkiem, że nie będzie on się kontaktował z innymi, obcymi psami. Możesz zacząć uczyć go podstawowych zasad takich których będziesz oczekiwać od swojego dorosłego psa. Naucz go, że nie może wskakiwać do łóżka, załatwiać się w domu czy podgryzać mebli. Rób to spokojnie i z rozwagą. Nie karć psa fizycznie! Daj mu dużo miłości i spokoju oraz skup na nim swoją uwagę. Kiedyś matka była najbliższą postacią w życiu malucha- teraz ma to być właściciel. Dawaj maluchowi dużą ilość zabawek tak, aby nigdy się nie nudził.

  • 9-12 tydzień życia psa

Jest to moment, w którym najlepiej na poważnie wziąć się za szkolenie czworonoga. Stosuj system nagrody i pokazuj psu, jeżeli zrobił coś źle. W 12 tygodniu zacznie się ząbkowanie, dlatego warto zaopatrzyć się we wszelkiego rodzaju gryzaki i twarde zabawki (specjalnie do tego przeznaczone). Dużo spaceruj ze swoim szczeniakiem, pokazuj mu nowe miejsca i socjalizuj go.

  • 13-16 tydzień życia psa

Twój pies w tym wieku stanie się „nastolatkiem”! Staje się on odważny, często jest nieposłuszny i stara się dominować. Właściciele powinni wtedy mieć dużo cierpliwości i stanowczo ustalić granicę, których nie wolno przekraczać psu.

Czy proces wzrostu może trwać dłużej?

do jakiego wieku rośnie pies

Zadajesz sobie pytanie, do którego miesiąca rośnie pies? W momencie, gdy wszystkie chrząstki uleną skostnieniu. Nie wiesz, do ilu miesięcy rośnie pies małej rasy? Zwykle osiąga on pełną dojrzałość nieco szybciej – już po około 12 miesiącach. Z pewnością jesteś ciekawy, ile rośnie pies dużych i olbrzymich ras? Nierzadko jest to 18-24 miesiące. Oznacza to, że w ich przypadku pełny rozwój wymaga więcej czasu. Trzeba jednak wspomnieć, że liczne badania naukowe potwierdzają, że u niektórych psów w wieku 3 lat płytki wzrostowe nie są jeszcze zamknięte. Właśnie dlatego nie można jednoznacznie powiedzieć, kiedy pies przestaje rosnąć. Weźmy pod uwagę, że nie zawsze rozwija się on „książkowo”, jednak nie oznacza to nieprawidłowości. Każdy organizm jest zupełnie inny – zupełnie tak, jak w przypadku ludzi.

Do kiedy rosną psy rasowe?

Nieco łatwiej jest określić, jak długo rosną psy konkretnych ras. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że znamy ich predyspozycje i prościej jest ustalić, kiedy układ kostny osiągnie finalny stan. Możemy korzystać z tzw. widełek wzrostowych, które zwykle tworzone są zarówno dla osobników płci żeńskiej, jak i męskiej. Weźmy jednak pod uwagę również genetykę.

Do ilu lat rośnie pies nierasowy (kundel)?

Jest to ciężkie pytanie, ponieważ to jak długo rośnie pies jest ściśle uwarunkowane genetycznie oraz środowiskowo. DO zahamowania wzrostu dochodzi w momencie, gdy zamykają się płytki wzrostowe, czyli zaczynają one kostnieć. U małych ras szacuje się to na wiek około 6-12 miesięcy, natomiast u dużych psów to 18-36 miesięcy.do kiedy rośnie pies

Mieszaniec rozwija się tak samo jak pies rasowy. Zależy to jednak zawsze od indywidualnego rozwoju osobnika. Tempo rozwoju u wszystkich psów jest takie samo do mniej więcej 4 miesiąca życia. W tym czasie zaczyna on wyglądać jak mniejsza kopia dorosłego psa. Tak naprawdę największy skok rozwojowy dotyczy 4-6 miesiąca życia. W wieku 6 miesięcy nasz pupil staje się kapryśny, dlatego, że w jego organizmie zachodzą ważne hormonalne zmiany.

5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Ile trwa ciąża u psa? Wszystko o psie w ciąży
Kastracja psa – kiedy wykastrować psa i co daje kastracja?
Jak wychować psa? Czy wychowanie szczeniaka może być proste?
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Spanie z psem w jednym łóżku – czy to dobry pomysł? Jak oduczyć psa spania w łóżku?
Pies w samochodzie – jak przewozić psa w samochodzie?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *